بررسی مشکلات کانون های دانش آموختگان استان زنجان در سفر مدیرکل دانش آموختگان حوزه های علمیه خواهران

شناسه خبر : 101541

1399/10/16

تعداد بازدید : 420

بررسی مشکلات کانون های دانش آموختگان استان زنجان در سفر مدیرکل دانش آموختگان حوزه های علمیه خواهران
مدیرکل اموردانش آموختگان معاونت فرهنگی تبلیغی مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران به همراه رئیس اداره شبکه سازی و ساماندهی این اداره کل با حضور درمدیریت استان زنجان و دیدار با مدیریت استان و شرکت در جمع مدیران و معاونان فرهنگی استان، و دبیران کانون ها، فعالیتهای کانون های دانش آموختگان در این استان را بررسی نمود.

دیدار با مدیران و معاونان فرهنگی مدارس
مرتضی برگستان در جمع مدیران و معاونان فرهنگی استان زنجان به تبیین جایگاه دانش آموختگان در مدارس علمیه پرداخت و بیان کرد:دانش آموختگان ظرفیت ارزشمند و قابل توجهی در همه کشور هستند. هم اکنون 60 هزار دانش آموخته در کل کشور حضور دارند. اگر چه با توجه به تغییر نیازها و ملاحظات اجتماعی و انگیزه های طلاب، شرایط فعالیتهای ایشان متغییر شده، لکن لازم است زمینه های جذب آنها در مشارکت های اجتماعی شهر توسط مدیران و معاونین فرهنگی فراهم شود.
وی در ادامه سمن های دانش آموختگان را یک گروه منسجم و منظم و جذاب عنوان کرد و گفت: بر اساس مطالعات و پژوهش های انجام گرفته دورنمای بسیار عالی برای کانون های دانش آموختگان دیده می شود و از ظرفیت های بالقوه آنها استفاده خواهد شد. این سمن ها با توجه به ساختارهای اجتماعی و فرهنگی می توانند مشکلات اجتماعی و فرهنگی شهر را حل کنند.
مدیر حوزه علمیه خواهران استان زنجان نیز در این جلسه به ضرورت فعالیت دانش آموختگان در مدارس علمیه پرداخت و تشکیل مجمع دانش آموختگان را پدیده مبارکی دانست.
 حجت الاسلام والمسلمین حسن صادقی در ادامه بیان کرد: طلبه و خانواده طلبه علاقمند هستند که جنبه آثار اجتماعی طلبگی را ببینند. لذا حوزه های علمیه می توانند حقله وصل بین جامعه هدف و طلاب باشند و این حلقه وصل می تواند در کانون دانش آموختگان شکل بگیرد.
وی مهارت افزایی دانش آموختگان را امر جدی دانست و ادامه  داد: برخی از دستگاهها و نهادها به دنبال نیروی متخصص در جهت فعالیت مشخصی هستند که این کانونها ضمن شناسایی طلابی که مهارت و توانمندی مورد نظر را دارند، باید ظرفیت  بالقوه سایر دانش آموختگان را نیز فعال کنند به طوری که با شناسایی اقتضائات و نیازها، کارگاههای کوتاه مدت جهت نیل به هدف برگزار و مهارت دهی به دانش آموخته ها انجام گیرد.
در پایان این نشست وظایف مدیران و معاونان فرهنگی مدارس در ارتباط با کانون های دانش آموختگان بیان و مدیران و معاونان نیز نظرات و سوالهای خود را  مطرح نمودند.


دیدار با دبیران کانون ها
مدیرکل اموردانش آموختگان پس از دیدار با مدیران و معاونان مدارس در جمع دبیران کانون های دانش آموختگان استان زنجان با اشاره به شیوه های فعالیت های سمن ها گفت: راه اندازی کانون های دانش آموختگان کاملا اختیاری است و مدارس علمیه می توانند با فراهم بودن ظرفیت و توانمندی در فارغ التحصیلان خود اقدام به راه اندازی کانون های دانش آموختگان کنند، اما کلیه تغییرات باید مطابق اساسنامه و آئین نامه ها صورت گیرد و هر گونه دخل و تصرف سلیقه ای در آن اعمال نخواهد شد.
مدیر کل دانش آموختگان ضمن بیان اهمیت حضور دانش آموختگان در کانون ها تصریح کرد: کانون های دانش آموختگان دانش آموخته محور است و سعی می کند با ارائه نمونه ها و الگوهای موفق زمینه کسب و کار  و مشارکت او در فعالیتهای اجتماعی و فرهنگی جامعه فراهم کند.
در ادامه این جلسه دو ساعته ضمن بررسی مشکلات کانون های استان،  عملکرد کانون‌ها به صورت مجزا بررسی و راهنمایی های لازم برای استمرار فعالیت‌های اثر گذار ارائه شد.
دیدار با مدیرکل اجتماعی استانداری زنجان
دیرکل اموردانش آموختگان حوزه های علمیه خواهران در بخش دیگری از سفر خود به استان زنجان به همراه مدیر حوزه علمیه خواهران استان جهت رفع مشکلات ثبت کانون های دانش آموختگان مدارس علمیه استان با مدیرکل اموراجتماعی استانداری زنجان  دیدار و گفتگو کردند.
 در این دیدار  مرتضی برگستان جایگاه فارغ التحصیلان را در جامعه را مهم ارزیابی نمود و افزود: حوزه های علمیه خواهران در مناطق مختلف ظرفیت های ارزشمندی هستند که توانایی بالفعل جهت هم افزایی و رفع آسیب های اجتماعی در نقاط گوناگون کشور را دارند.
وی افزود: اکنون 60 هزار فارغ التحصیل در سطح کشور و 573 دانش آموخته حوزه های علمیه خواهران در استان زنجان حضور دارند. توجه و اعتماد به این قشر اثرگذار در جامعه موجب رفع بسیاری از آسیب های اجتماعی خواهد شد.
مدیرکل امور دانش آموختگان به بررسی برخی از مشکلات ثبت کانون های دانش آموختگان پرداخت و ادامه گفت: تغییر کارشناسان متعدد در ثبت سمن، تغییرات سیستمی، فرایند طولانی تعریف شده در ثبت سمن ها و عدم آشنایی برخی از متصدیان امر به فرایند کار، زمینه طولانی شدن بیش از حد ثبت سمن را ایجاد می کند و به تبع آن موجب دلسردی در اعضای سمن های دانش آموختگان می شود. طولانی شدن این مرحله قطعا در زمان ورود دانش آموختگان در آسیب های اجتماعی و عملکرد و کارائی موثر ایشان اثر بسزایی خواهد داشت.
مدیر حوزه علمیه خواهران استان نیز در این دیدار به معرفی و بیان توانمندی مدارس علمیه استان زنجان پرداخت و افزود: بیش از هزار طلبه در مقاطع مختلف و در شهر های مختلف و حضور بیش از 500 دانش آموخته، نیروهای ارزشمندی هستند که در حال فعالیت در سطح استان هستند. حضور پررنگ طلاب در امر تغسیل در ایام عید بسیار گره گشا بود و مورد استقبال مسئولین استان قرار گرفت. فعالیتهای قرآنی طلاب در زمینه های مختلف چشمگیر بوده است. اکنون نیز با ثبت 4 کانون دانش آموخته در زنجان زمینه فعالیتهای اجتماعی و فرهنگی بیش از پیش فراهم خواهد شد.
در پایان این جلسه مدیرکل اجتماعی استانداری زنجان ضمن ابراز خرسندی از فعالیت های طلاب در سطح استان، نسبت به رفع موانع و تسریع در ثبت سمن های حوزه های علمیه خواهران در استانداری زنجان قول مساعد داد.