برگزاری جشنواره ملی غدیر با شعار «غدیر، زنان، ولایت و بصیرت»

شناسه خبر : 47089

1396/06/18

تعداد بازدید : 262

برگزاری جشنواره ملی غدیر با شعار «غدیر، زنان، ولایت و بصیرت»
معاون فرهنگی تبلیغی حوزه های علمیه خواهران اظهار داشت: معاونت فرهنگی تبلیغی حوزه های علمیه خواهران در نظر دارد در راستای تحقق و گسترش آموزه های غدیر، با توجه به نقش حوزه های علمیه خواهران در فرهنگ سازی و تعمیق آموزه های دینی، پیرو طرح قرارگاه های فرهنگی (حیات طیبه) در ایام غدیر، اقدام به برگزاری جشنواره ملی غدیر با شعار «غدیر، زنان، ولایت و بصیرت» بنماید.
«حجت الاسلام والمسلمین رضا اسکندری» معاون فرهنگی تبلیغی حوزه های علمیه خواهران در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری-اطلاع رسانی حوزه های علمیه خواهران، ضمن تبریک عید غدیر و با بیان این که این عید از بزرگترین اعیاد اسلام است، گفت: مسئله غدیر منحصر به زمان امیرالمومنین علی(ع) نیست و پیامبر اسلام(ص) در همان روز ابلاغ پیام غدیر را بر همگان تا روز قیامت واجب اعلام کردند. 
وی افزود: اساس اسلام، آشنایی بشریت با برنامه الهی برای سعادت دنیوی و اخروی است. انسان بر اساس اسلام زندگی خود را در مسیر رضایت الهی قرار می دهد. نبی مکرم اسلام(ص) کامل ترین دین را که همان اسلام است به مردم ابلاغ نمودند. بر همین اساس قرآن کریم نیز جامعه ترین و کامل ترین برنامه الهی برای سعادت انسان در همه ابعاد می باشد. 
معاون فرهنگی تبلیغی حوزه های علمیه خواهران عنوان نمود: قرآن کریم دارای زوایای پنهان و عمیق والایی است که تبیین آن تنها از عهده انسان معصوم و برگزیده خدا ساخته است. انسان کامل، عالم و معصوم است که تمام این مفاهیم والا را می فهمد و می تواند به مردم بفهماند. از مهم ترین دلایل نیاز به امامت و ولایت همین تبیین قرآن کریم است؛ چراکه باید معارف این برنامه الهی برای بشریت تفهیم شود.
حجت الاسلام والمسلمین اسکندری تصریح نمود: قرآن به قدری دارای مفاهیم و معارف عمیق و گسترده است که پیامبر اکرم(ص) در طول عمر شریفشان فرصت پیدا نکردند به تبیین همه آن بپردازند و در این جاست که نقش ولایت و امامت امام علی(ع) فهمیده می شود. امیرالمومنین(ع) و ائمه اطهار(علیهم السلام) عهده دار این وظیفه خطیر الهی پس از نبی مکرم اسلام(ص) می باشند. 
وی افزود: حضرت حجت(عج) نیز به عنوان ذخیره الهی، پس از ظهور به تشریح قرآن می پردازند و و حقائق جدیدی از قرآن برای بشریت مطرح می کنند که تا به آن روز کشف نشده است.
معاون فرهنگی تبلیغی حوزه های علمیه خواهران خاطرنشان ساخت: انسان برای طی کردن راه سعادت نیاز به الگویی دارد که خود به سعادت رسیده و رهبری این امر را برعهده بگیرد. نقش ولایت نیز رهبری جامعه به مسیری سعادت بخش است. 
حجت الاسلام والمسلمین اسکندری با بیان این که از ابتدا خلقت تا کنون همه جوامع بشری دارای سه رکن قوانین، رهبری و مردم بوده است، اظهار داشت: در همه جوامع بشری این سه رکن به صورت طبیعی و فطری رعایت شده است. برنامه اسلام نیز برای جامعه این است که قوانینی را تحت عنوان قرآن کریم برای مردم ابلاغ نموده که پیامبر اکرم(ص) و ائمه اطهار(علیهم السلام) نقش رهبری را در آن ایفا می کنند. 
وی افزود: بر همین اساس خداوند متعال در روز غدیر به پیامبر اکرم(ص) فرمود که اگر بحث ولایت امیرالمومنین علی(ع) را مطرح نکردی، رسالت خود را به اتمام نرسانده ای؛ چراکه نبی مکرم اسلام(ص) در طول 23 سال رسالت خود، قرآن را به مردم عرضه نمودند و نحوه زندگی و اعتقادات و قوانین اسلام را به مردم ابلاغ کردند، اما آنچه موجب تضمین و اجرایی شدن این قوانین می شود جایگاه ولایت است. 
معاون فرهنگی تبلیغی حوزه های علمیه خواهران ادامه داد: لذا پس از این که پیامبر گرامی اسلام(ص) مسئله ولایت امام علی(ع) را در حجت الوداع و روز غدیر در برابر مردم مطرح کردند، خداوند متعال فرمود: «الیوم اکملت لکم دینکم....» یعنی کمال دین تنها با ولایت صورت می پذیرد. کمال انسان امری گره خورده با مسئله ولایت است و از سویی انسان کامل و حجت خدا، واسطه فیض الهی به بشریت و همه موجودات می باشد.
حجت الاسلام والمسلمین اسکندری تصریح نمود: نقش امام زمان(عج) نیز همین است که مردم پس از ظهور و در سایه پذیرش ولایت ایشان به کمال و به سعادت برسند. تفاوت میان زمان ولایت امام علی(ع) و حضرت حجت(عج) نیز این است که در زمان امام علی(ع) مردم شناخت حقیقی و صحیحی از مفهوم ولایت و امامت نداشتند؛ اما در زمان ظهور عقل و آگاهی مردم کامل تر می شود و درک درستی از مسئله ولایت پیدا می کنند.  
وی با بیان این که هرکس به کمال عقلی برسد مسئله ولایت را می پذیرد، اظهار داشت: علت این همه نواقص و مشکلات در جوامع بشری این است که به کمال عقلی نرسیده اند و با مفهوم ولایت به صورت علمی و عملی پایبند نیستند؛ چراکه ولی الهی نور و طریق راه سعادت است. 
معاون فرهنگی تبلیغی حوزه های علمیه خواهران در ادامه به نقش حوزه های علمیه خواهران در ابلاغ پیام غدیر به جامعه اشاره نمود و گفت: با توجه به اهمیت مسئله ولایت و وظیفه سنگین حوزه علمیه خواهران در تبیین و ابلاغ پیام غدیر، باید همت گسترده ای در این ایام برای بزرگداشت این عید گرانقدر شود. معاونت فرهنگی از ظرفیت عظیم حوزه های های علمیه خواهران که شامل 500 مدرسه و حدود 45 هزار مبلغ در سراسر کشور می شود، برای هرچه باشکوه تر برگزار شدن این عید فرخنده، نهایت بهره را می برد. 
حجت الاسلام والمسلمین اسکندری افزود: با توجه به این که وظیفه رهبری دین در زمان غیبت بر عهده ولی فقیه است، طلاب حوزه های علمیه باید در این ایام نقش ولی فقیه را در زمان عدم دسترسی به امام تبیین کنند تا مردم در مسیر صحیحی برای آماده سازی زمینه ظهور حضرت حجت(عج) قرار بگیرند. 
وی افزود: معاونت فرهنگی تبلیغی حوزه های علمیه خواهران در نظر دارد در راستای تحقق و گسترش آموزه های غدیر، با توجه به نقش حوزه های علمیه خواهران در فرهنگ سازی و تعمیق آموزه های دینی، پیرو طرح قرارگاه های فرهنگی (حیات طیبه) در ایام غدیر، اقدام به برگزاری جشنواره ملی غدیر با شعار «غدیر، زنان، ولایت و بصیرت» بنماید. 
معاون فرهنگی تبلیغی حوزه های علمیه خواهران خاطرنشان ساخت: در همین راستا به مدارس علمیه خواهران در سراسر کشور ابلاغ نمودیم تا در این ایام برنامه هایی نظیر: برگزاری مسابقات پیرامون غدیر، طرح تکریم سلاله علوی، نشست ها و همایش ها در فضای مجازی و حقیقی، اعزام مبلغین و همچنین مراسم خطبه خوانی غدیر، انجام شود.