طلیعه حضور استان چهارمحال و بختیاری برگزار شد

شناسه خبر : 53806

1396/10/06

تعداد بازدید : 332

طلیعه حضور استان چهارمحال و بختیاری برگزار شد
مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران استان چهار محال و بختیاری همایش طلیعه حضور ویژه طلاب ورودی سال تحصیلی 96-97 خود را درشهر کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها برگزار کرد

بسمه تعالی

هر ساله صدها تن از خواهران شيفته و عاشق معارف بلند قرآن و اهل بيت ( عليهم السلام) و  شيفته و علاقمند به تحصيل علوم حوزوي و طي كردن كمال و سعادت به جرگه سربازان حضرت وليعصر (عجل الله تعالي فرجه الشريف)مي­پيوندند تا  به درياي بي­كران سعادت رهنمون شوند و اين مسؤولين دلسوز حوزه­ هاي علميه خواهران هستند كه با لطافت، ظرافت و دقت كافي به ياري آ‌‌نان مي­ شتابند تا خواهران طلبه در ابتداي راه با چراغي روشنگر و با شناسايي دقيق مسير و موانع جدي آن و رسالتي كه بر دوش خواهند كشيد بتوانند با گام هايي مستحكم ، مطمئن و مداوم به پيش روند .

 همایش طلیعه حضور،هر ساله ویژه طلاب جدیدالورود و با هدف تشریح دوران طلبگی برگزار می شود.

همایش طلیعه حضور، تجدید پیمان با امام زمان(عج الله تعالی فرجه الشریف) برای ماندن در مسیر اهل بیت(علیهم السلام) است،و طلبه در بدو ورود به حوزه با اهداف، برنامه ها، بایدها و نبایدهای طلبگی و در یک کلام با دوران طلبگی آشنا می شود تا بهتر بتواند تصمیم گیری کند و یقینا برگزاری چنین دوره هایی نقش مهمی در تصمیم گیری آینده طلاب خواهد داشت.

مباحثی که در این دو روز در همایش مورد بحث قرار گرفت به شرح ذیل می باشد.

الف)جايگاه واهداف طلبگي:

1.معنای طلبگی

فلسفه پیدایش و رسالت روحانیت، چگونگی شکل گیری و چشم انداز های حوزه های علمیه خواهران، ارزش تفقه در دین و عمل به آموزه دینی در مسیر رشد وتعالی معنوی و اخلاقی، سربازان و یاوران امام عصر علیه السلام (کار طلبگی، آینده کاری و مسئولیتی طلبه)

2.تبيين جايگاه و رسالت های طلبه

بازخوانی اهداف و رسالت های بانوان طلبه متناسب با تحولات زمانه از ديدگاه قرآن، عترت علیهم السلام و علمای دین

3.روند فعالیت های طلبه

علم آموزی و دوره رشد و تحصیل، آشنایی با علوم روز و کسب مهارت های دینی، دوره بازدهی و ثمربخشی، فعالیت های فرهنگی تبلیغی طلبه، وظایف طلاب در مدیریت تبلیغ دین.

4.کارآمدی اجتماعی طلبه

کارآمدی در فهم دین و تشخیص بدعت از سنت، کارآمدی در انتقال معارف وابلاغ دین، کارآمدی زنان در حوزه خانواده و اجتماع، کارآمدی در تربیت ، مشارکت سیاسی زنان در تحولات اجتماعی معاصر، دشمن شناسی، انقلابی گری و بصیرت افزایی، انقلاب اسلامی و نقش مادران مسلمان ، نحوه حضور زنان در عرصه¬های اجتماعی.

 ب) ويژگي های اخلاقی، معنوي و آداب طلبگی

5. عوامل موفقیت در زندگی طلبگی

برنامه ریزی، خودشناسی و بصیرت، اخلاص، تقوا، ولایت مداری و تعقل ، تدبر، تلاش علمی و فرهنگی، توکل، توسل، انس و ارتباط مستمر با قرآن، و کتب حدیثی و ادعیه، زهد و قناعت، نظم و برنامه ریزی، مسؤولیت پذیری و روحیه مطالعه و انس با کتاب و...

6.رشد متوازن و جامع

بعد علمی و شناختی، بعد جسمانی، بعد معنوی واخلاقی، بعد خانوادگی و بعد سیاسی و  اجتماعی، بعد تحقیقی، بعد هنری، فنون و مهارت های صنفی، فعالیت های گروهی.

7.زی طلبگی

اهمیت حجاب و عفت کلام و رفتار طلبه، پرهیز از اختلاط با نامحرم، ملاحظه عرف طلبگی، پرهیز از مواضع تهمت و حفظ آبرو، سطح زندگی طلبگی، زهد و ساده زیستی و رعایت متانت و وقار، حلم، ادب و معاشرت نیکو.

8.آسیب های اخلاقی و تربیتی

ضعف انگیزه تحصیلی و طلبگی،افراط و تفریط در امور عبادی ومعنوی،اتلاف وقت، سستی اراده، حسادت و رقابت-های ناسالم، سوء ظن به دیگران و غیبت، دوستی های افراطی، استفاده نادرست از فضای مجازی.

ج) نظام تعلیم و تربیت حوزه های علمیه

1.ساختار و تشکیلات حوزه های علمیه

2.نظام آموزش و پژوهش حوزه

 رسالت مداری، پژوهش گرا بودن، استمرار تحصیل، مباحثه، متن محوری، تعقل گرایی و استدلال محوری .

3.نظام تربیتی حوزه

اهمیت تهذیب، محیط معنوی حوزه، اهتمام به انس با قرآن و عترت علیهم¬السلام، ارتباط طلاب با اساتید اخلاق و    مشاوره .