گزارش دورازدهمین جشنواره سراسری قرآن و عترت

شناسه خبر : 58772

1397/02/03

تعداد بازدید : 428

گزارش دورازدهمین جشنواره سراسری قرآن و عترت

معاونت فرهنگی به حول و قوه الهی  مراسم اختتامیه جشنواره قرآن و عترت را در روز پنج شنبه 17 اسفند ماه با حضور 370 نفر از میهمانان در شهر مقدس قم برگزار نمود.

جشنواره ساعت 8 صبح با آواي دلنشينن قاري محترم جناب حجت الاسلام و المسلمین رجبی آغاز شد و بعد از ارائه برنامه‌هاي جشنواره توسط مجري جناب آقاي اسماعیلی و خیر مقدم و ارائه گزارشی از دوازدهمین جشنواره سراسری قرآن و عترت توسط دبیر محترم جشنواره و مدیر اداره کل امور تهذیبی و پرورشی حجت الاسلام و المسلمین دکتر رجبی ، جناب حجت الاسلام والمسلمين حاج آقاي اسکندری معاون محترم فرهنگی –تبلیغی مركز، ضمن عرض خير مقدم به ميهمانان محترم، توضيحات جامعي نسبت به برگزاري مسابقات و فعاليت‌هاي قرآني مركز ارائه نمودند.  سپس پیام مرجع عالیقدر حضرت آیت الله سبحانی (دام ظله العالی ) خطاب به یازدهمین جشنواره قرانی پخش شد .

در این مراسم  علاوه بر بخش های متنوع قرآنی، سخنرانان جشنواره به ترتیب معاون محترم فرهنگي جناب حجت‌الاسلام‌والمسلمين حاج آقا اسکندری،حجت الاسلام و المسلمین قرائتی و مدير محترم مركز جناب حجت‌الاسلام‌والمسلمين حاج آقا بهجت پور مدعوین را با بیانات ارزشمند خود بهره مند نمودند.

اجراي تواشيح ،  پخش میان برنامه های وکلیپ قرانی در نيز زينت‌بخش محفل قرآني گرديد.

در پایان مراسم اختتامیه جشنواره از 95 نفر از برگزیدگان در بخش های مختلف  در حضور حجت الاسلام و المسلمین قرائتی و مدير محترم مركز ،جناب حجت‌الاسلام‌والمسلمين حاج آقا بهجت پور و مدیر جامعه الزهراء (سلام الله علیها) و...... تقدیر و تجلیل بعمل آمد.

در دوازدهمین جشنواره قرآنی حدود 13 هزار طلبه خواهر در رشته های مختلف قرآنی ثبت نام کرده و در پایان 12حدودهزار نفر در مراحل مختلف مسابقات شرکت کردند؛ که بیش از 1000اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال گردید که از این تعداد 399مقاله، 34کتاب و کتابچه قرآنی ،278اثر ادبی و 323اثر هنری آمار چشمگیری را نسبت به سالهای گذشته به خود اختصاص داده است.

فراخوان ارسال آثار به مدارس علمیه خواهران در سراسر کشور از اوایل تابستان سال جاری انجام شده بود و تعداد زیادی اثر در بخش ها و رشته های مختلف اعلام شده به جشنواره رسید. ارزیابی و داوری این آثار انجام  و از نفرات برتر در مراسم اختتامیه با حضور علما و اساتید تجلیل شد.

جشنواره سراسری قرآن و عترت حوزه علمیه خواهران جز در بخش شفاهی که شامل حفظ ترتیبی و قرائت کل قران کریم است در تمامی بخش های دیگر به صورت مجازی و آنلاین برگزار شد.

مسابقات بخش شفاهی در دو رشته حفظ ترتیبی و قرائت انجام شد که  مرحله مدرسه ای مسابقه قرائت با شرکت 5480  طلبه برگزار و از هر مدرسه 4 نفر به استان معرفی شدند و پس از رقابت 644 نفر در مرحله استانی ، برگزیدگان این مرحله جهت شرکت در مرحله کشوری دعوت شدند. در بخش حفظ ترتیبی نیز  492 نفر از حافظان در مقاطع حفظ کل، 20 و 15 و 10 جزء در مرحله مقدماتی به رقابت پرداختند و 44 نفر از برگزیدگان درمرحله کشوری حضور یافتند.

این مسابقات در بخش کتبی وآنلاین شامل رشته های حفظ موضوعی قرآن و نهج البلاغه، تفسیر ترتیبی نمونه و المیزان، تفسیر موضوعی با موضوع " زن در تفسیر نمونه، اخلاق در قرآن" و ترجمه و مفاهیم نهج البلاغه از نامه 27 و 31  و خطبه های 193،198،199 انجام شد.

موضوعات مقاله نویسی در دو محور « سبک زندگی اسلامی در قرآن و روایات"  و « سبک زندگی اقتصادی اسلام»پیش بینی شده بود و تمامی اساتید، فارغ التحصیلان و طلاب شاغل به تحصیل در مقاطع سطح2، سطح 3 و سطح 4 در حوزه های علمیه سراسر کشور و جامعه الزهراء(س) در این بخش از جشنواره شرکت داشتند.

برگزاري مسابقات كشوري قرآن كريم (حفظ ترتیبی و قرائت)

مسابقات كشوري  در رشته های : حفظ ترتیبی (در سه مقطع كل،20 ، 15، 10 جزء) و قرائت كل قرآن كريم ،  روز قبل از جشنواره در تاريخ 15و16/12/96  در سالن مجتمع فرهنگی–آموزشی حضرت نرجس خاتون(سلام الله علیها)  با حضور34 نفردر رشته قرائت و 42  نفر در رشته حفظ ترتیبی در سطح كشوري برگزار گرديد؛ که مسابقات حفظ و قرائت توسط 6 نفر از داوران کشوری همزمان اجرا شد.

 

جهت دانلود فایل کامل گزارش کلیک کنید.

دانلود