اداره کل امور دانش آموختگان

معرفی دانش آموختگان به عنوان مربیان آموزش‏ های حین عقد

شناسه خبر : 62050

1397/04/12

تعداد بازدید : 2843

معرفی دانش آموختگان به عنوان مربیان آموزش‏ های حین عقد

"ما بُنَي بِنَاءً فِي الإِسْلَامِ أحَبَّ اِلَي اللهِ عَزّوَجَلَّ مِنَ اَلتَّزْوِيجِ"؛ هیچ بنایی در اسلام، نزد خداوند محبوب‏تر از ازدواج نیست. (وسائل الشیعه،3،14)

دستیابی به ثمرات شیرین و آرامش بخش ازدواج، هنگامی میسر می‏شود که خانواده بر بنیان استواری از جمله اخلاق و رفتار صحیح اسلامی بنا شود و با برنامه صحیح نیز ادامه یابد. کارگروه ملی کنترل و کاهش طلاق با مدیریت دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، با هدف آشنایی بیشتر همسران با جایگاه و قداست خانواده، حسن معاشرت و کسب مهارت‌های لازم برای تشکیل خانواده‌ای امن، پویا، متعالی و پایدار، آموزش‌های قبل، حین و بعد از ازدواج را در بهار 1396 به تصویب رسانده است. کمیته علمی این کارگروه به ریاست شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده با همکاری دستگاه های عضو از جمله مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران مسئولیت علمی این آموزش‌ها را بر عهده دارد. بنا به تصویب کمیته علمی و با توجه به عمومیت مخاطبین، منابع آموزشی این دوره شش ساعته در چهار موضوع ذیل برنامه‌ریزی شده است:

1.    بهداشت و سلامت روابط زناشویی و باروری سالم؛

2.    اخلاق و احکام خانواده؛

3.    حقوق زوجین در خانواده؛

4.    مشاوره و روانشناسی خانواده.

بنابر برنامه‌ریزی‌های انجام شده، تأمین منابع انساني در برخی از این موضوعات بر عهده مرکز مدیریت حوزه ‏های علمیه خواهران گذاشته شده است؛ بنابراین اداره کل امور دانش آموختگان، با بررسي بانک اطلاعاتی دانش آموختگان، افراد واجد شرايط را بر اساس شاخص‌های مورد توافق از 5 استان: تهران، البرز، قم، مرکزی و اصفهان به دست آورده است.

اولويت با افرادي است که توانایی تدریس در بیش از یک عنوان را داشته باشند تا هم از تکرار مباحث جلوگیری گردد و هم ارتباط استاد با زوجین در بازه زمانی بالاتر و با امکان تأثیر گذاری بیشتر شکل گیرد.

بر همین اساس پیامکی به شماره تلفن همراه (ثبت شده در سایت معاونت فرهنگی تبلیغی لینک ثبت اطلاعات فردی دانش آموختگان) ارسال شده است تا ضمن آشنایی دانش آموختگان با موضوع فعالیت خود و اظهار تمایل جهت حضور در این برنامه، اسامی افرادی که اعلام آمادگی کرده‏اند به مسئولین این طرح ارائه گردد. دانش آموختگانی که اظهار تمایل به همکاری دارند، بعد از معرفی به شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده (شورای عالی انقلاب فرهنگی) و طي فرآيند مصاحبه و گزینش، می‏توانند عهده‌دار تدریس سرفصل‏های تخصصی متناسب با حیطه فعالیت خود به‌عنوان مربیان آموزش‌های حین عقد در منطقه مسکونی خویش باشند.

 

در پایان متذکر می‏ گردد حسب برنامه‏‏ ریزی‏ های انجام شده اداره کل امور دانش آموختگان حوزه ‏های علمیه خواهران، در خصوص حمایت ‏ها و فعالیت های انجام شده و نيز در دست اقدام، اولویت با دانش آموختگانی است که کاربرگ دریافت اطلاعات فردی را تکمیل کرده ‏اند.

این کاربرگ در سامانه نظرسنجی مرکز مدیریت حوزه‏ های علمیه خواهران هم چنان فعال است و دانش آموختگان و مبلغانی که تاکنون موفق به تکمیل آن نشده‏ اند، با مراجعه به آدرس https://poll.whc.ir  امکان تکمیل آن را دارند.