جلسه تفسیر سوره انفال در مدرسه علمیه الزهرا سلام الله علیها همدان

شناسه خبر : 64981

1397/07/11

تعداد بازدید : 132

جلسه تفسیر سوره انفال در مدرسه علمیه الزهرا سلام الله علیها همدان

جلسه تفسیر سوره انفال در مدرسه علمیه الزهرا (سلام الله علیها) همدان برگزار شد

حجت الاسلام سید محمد حسن فاضلیان با اشاره به نکات تفسیری آیه دو تا چهار سوره انفال گفت: خداوند در این آیات می فرماید: «اِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ الَّذِينَ إِذَا ذُكِرَ اللَّهُ وَجِلَتْ قُلُوبُهُمْ وَإِذَا تُلِيَتْ‌عَلَيْهِمْ آيَاتُهُ زَادَتْهُمْ إِيمَاناً وَعَلَى‌ رَبِّهِمْ يَتَوَكَّلُونَ الَّذِينَ يُقِيمُونَ الصَّلَاةَ وَ مِمَّا رَزَقْنَاهُمْ يُنفِقُونَ‌».

وی گفت: در این آیات خداوند به پنج صفت برجسته مؤمنان اشاره کرده که سه قسمت آن، جنبه روحانى، معنوى و باطنى دارد و دو قسمت آن جنبه عملى و خارجى.سه قسمت اول عبارتند از: «احساس مسئولیت»، «تکامل ایمان» و «توکّل» و دو قسمت دیگر عبارتند از: «ارتباط با خدا» و «ارتباط و پیوند با خلق خدا».

وی افزود: خداوند در این آیات به پنج صفت انسان های مؤمن اشاره کرده و این پنج صفت را از نشانه های مؤمنان راستین و حقیقی عنوان می کند و می فرماید که هرکس این پنج صفت را داشت مؤمن واقعی است.

مدیر حوزه علمیه خواهران استان همدان تصریح کرد: اولین نشانه مؤمن واقعی این است که هرگاه به یاد خدا می افتد قلب او دچار خشیت و خوف از خداوند می شود و علت این خشیت و خوف هم این است که می ترسد مبادا در انجام دستورات خداوند و وظایف خود کوتاهی کرده باشد.

وی دومین ویژگی مؤمن واقعی را زیاد شدن ایمان در اثر شنیدن کلام وحی و آیات قرآن کریم عنوان کرد و افزود: مؤمن واقعی با شنیدن آیات قرآن کریم ایمانش زیاد شده و با شنیدن هر آیه ایمانش نسبت به خداوند بیشتر می شود.

حجت الاسلام سید محمد حسن فاضلیان با اشاره به اینکه توکل  به خداوند در امور مختلف از دیگر نشانه های مومن واقعی است گفت: مؤمن واقعی هرگز در هنگام مشکلات جز درگاه الهی به درگاه و شخص دیگری رجوع نمی کند و در توکلش به خداوند استوار و محکم است.