ضرورت استفاده از فرصت اربعین برای وحدت امت اسلامی

شناسه خبر : 65901

1397/07/28

تعداد بازدید : 79

ضرورت استفاده از فرصت اربعین برای وحدت امت اسلامی

معاون فرهنگی تبلیغی حوزه‌های علمیه خواهران تأکید کرد:

ضرورت استفاده از فرصت اربعین برای وحدت امت اسلامی

 

معصومه ظهیری معاون فرهنگی تبلیغی حوزه های علمیه خواهران در اختتامیه هم‌اندیشی زیارت اربعین؛ روابط میان فرهنگی و هم‌زیستی اجتماعی ایران و عراق که روز پنجشنبه 26/07/1397 در مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران برگزار شد اظهار کرد: اربعین فرصت بی‌بدیلی است که طی سال‌های اخیر تبدیل به یک حماسه جهانی شده است.

 

وی افزود: ویژگی مهم اربعین در عصر ما مردم نهاد بودن آن است. راهپیمایی اربعین حرکت تاریخی خودجوش، طبیعی و مردمی بر پایه معارف حسینی است و مدیریت اصلی عرصه‌های نرم و سخت آن برعهده مردم است  از این رو شناخت پیچیدگی‌های آن آگاهی‌سازی عمومی نسبت به آنها در حوزه های بینشی، گرایشی و رفتاری و سیاست‌گذاری معقول نهادهای رسمی و دولت‌ها می‌تواند در بهره برداری از ظرفیتهای تمدنی این کنگره عظیم، مفید و اثربخش باشد.

معاون فرهنگی تبلیغی حوزه‌های علمیه خواهران گفت: کارکرد تمدنی دیگر اربعین جهت دهی به سبک زندگی اسلامی و نزدیک کردن فرهنگهای مختلف به فرهنگ اصیل اسلامی است

وی ادامه داد: اربعین می تواند مؤثرترین عامل مبادله فرهنگی و فکری و محلی برای هم افزایی عناصر سازنده سبک زندگی و فرهنگ اصیل اسلامی در همه زمینه های زندگی باشد.

معصومه ظهیری بیان کرد: نمایندگان و رهبران مذاهب اسلامی باید با استفاده از این فرصت آثار، اخبار و سیره پیامبر خدا را در زمینه های مختلف اعتقادی، سیاسی، اخلاقی، اقتصادی و اجتماعی بازگو کنند تا در این فرصت زندگی جمعی، که در همه ساحات زندگی اشتراک به وجود می آید، الگوهای خوب تربیتی شکل بگیرد و از بدعتها گذر و تقید به سنتهای حسنه بیشتر شود.

معاون فرهنگی تبلیغی حوزه‌های علمیه خواهران با تأکید بر استفاده از فرصت و ظرفیت عظیم اربعین عنوان کرد: همایشها و جلسات عمومی باید به صورت دقیق برنامه ریزی شود و از همه توان و ظرفیت فکری جهان اسلام با محوریت قیام عاشورا و أباعبدالله الحسین(ع) در شکل دهی امت اسلامی استفاده شود. پرواضح است که این فعالیتها فقط نباید به این ایام خلاصه شود، بلکه کارها باید مستمر، عمیق و کاربردی و ناظر به تحقق تمدن نوین اسلامی باشد.