حضرت فاطمه معصومه سلام الله عليها مظهر فضائل و مقامات

شناسه خبر : 69674

1397/09/26

تعداد بازدید : 118

حضرت فاطمه معصومه سلام الله عليها مظهر فضائل و مقامات

حضرت فاطمه معصومه سلام الله عليها مظهر فضائل و مقامات

 

حضرت فاطمه معصومه سلام الله عليها مظهر فضائل و مقامات است و گوهري است که در خاندان علم و تقوا و عصمت و عبادت به دنيا آمد. درباره روز و ماه و سال ولادت آن حضرت اختلاف وجود دارد و اين معنا که اصلي ترين علت آن خفقان حاکم بر جامعه شيعي است درباره بيشتر بانوان اهل بيت عليهم السلام عموميت دارد. با اين حال بيشتر محققان بر اين باورند که حضرت فاطمه معصومه سلام الله عليها در روز اول ذي قعده سال 173ه‍ .ق در شهر مدينه چشم به جهان گشوده است.(1) پدر آن حضرت، امام موسيٰ کاظم(ع) و مادرشان به نام حضرت نجمه بود.

 

اين بانوي بزرگوار در محيط آراسته به فضائل اخلاقي پرورش يافت. اما نخستين فضيلت آن حضرت، انتساب به خاندان وحي و امامت است. در زيارت نامه آن حضرت چنين آمده است که او دختر رسول خدا(ص) دختر ولي خدا، خواهر ولي خدا و عمه ولي خداست. اين فضيلت خود سرچشمه کمالات معنوي ديگري بود

 

هنوز بيش از ده سال از عمر آن حضرت نگذشته بود که پدر بزرگوارش حضرت امام کاظم(ع) در زندان هارون به شهادت رسيدند و مسئوليت تعليم و تربيت ايشان و ساير خواهران و برادران را امام رضا(ع) برعهده گرفتند. بعد از روي کار آمدن مأمون عباسي و تثبيت حکومت وي در خراسان امروزي، وي امام رضا(ع) را به مرو و محل حکومت خود فراخواند. (2) اين سفر که سرانجام به شهادت امام رضا(ع) ختم شد موجب شد تا حضرت معصومه سلام الله عليها به اشتياق زيارت برادر گرانقدرش پس از يکسال مدينه را به مقصد مرو حرکت نمايند. در اين سفر تعدادي از ياران و پنج تن از برادرانش همراه آن حضرت بودند. سفر حضرت معصومه سلام الله عليها حرکتي بود که علاوه بر شوق ديدار، مسئوليت، روشنگري جامعه و افشاي مظالم بني عباس را دربرداشت.

 

البته حضرت معصومه سلام الله عليها آن گاه که در مدينه بودند نيز پاسخگوي مشکلات و سؤالات شيعيان بودند و داستان پاسخهاي ايشان به شيعيان در غياب امام کاظم(ع) مشهور است و در پي همين جريان است که امام موسي بن جعفر(ع) سه بار فرمود: پدرش فدايش. (3)

 

علاوه بر اين بايد گفت از آنجا که ميان تهذيب نفس و طي مدارج اخلاقي و رسيدن به علوم و حکمت الهي ارتباطي جدا ناشدني است مي توان به رتبه و مقام علمي حضرت معصومه سلام الله عليها پي برد و به اين نکته دست يافت که ايشان نيز چون حضرت زينب سلام الله عليها عالمه غيرمعلمه (4) بوده است.

 

داشتن مقام نقل حديث که بر اين اساس آن حضرت را محدثه خوانده اند و القابي چون تقيه، رضيه، صديقه، عابده که در زيارت نامه هاي آن حضرت آمده نيز نمايشگر مقام علمي آن حضرت است.

 

همچنين شخصيت آن حضرت را مي توان در کلام معصومين سلام الله عليها به تماشا نشست. امام صادق(ع) سال ها قبل از ولادت حضرت معصومه سلام الله عليها، ايشان را شخصيتي مي دانند که با شفاعت او همه شيعيان وارد بهشت مي شوند. (5) امام رضا(ع) مي فرمايند: هرکس او را زيارت کند در حالي که به حق او آگاه باشند، بهشت از آن اوست. (6) علاوه بر حضرات معصومين(ع) ديگران نيز آن حضرت را ستوده اند؛ ابن صباغ مالکي گويد هريک از فرزندان ابي الحسن موسي معروف به کاظم فضيلتي مشهور دارد. (7) حاج شيخ عباس قمي مي نويسد بر حسب آنچه به ما رسيده افضل فرزندان امام کاظم(ع) سيده حبيبه معظمه فاطمه بنت امام موسي(ع) معروف به حضرت معصومه است. (8) شيخ محمدتقي تستري نيز مي نويسد در ميان فرزندان امام کاظم(ع) بعد از امام رضا(ع) کسي هم شأن حضرت معصومه نيست. (9)

 

يکي ديگر از ويژگي هاي آن حضرت اين است که در تصميمات خويش روحي مُلهِم و آينده نگر داشتند و اين در جريان سفر ايشان به قم نيز نشان داده شد بهر حال حرکت حضرت معصومه سلام الله عليها در شهرهاي ايران به طرف مرو ادامه داشت. اما پس از آن که آن حضرت به شهر ساوه رسيدند، بيمار شده و توان ادامه سفر گرفته شد. در همين مسير تعدادي از همراهان حضرت به شهادت رسيدند و در پي اين ماجرا اهالي قم به ساوه رفته و آن حضرت را با احترام تمام وارد قم نمودند. اينکه چرا ايشان قم را انتخاب کردند بدان سبب بود که مي دانستند آينده قم و محوريتي که بعدها براي آن پيش مي آيد به وسيله مدفن و آرامگاه آن بانوي الهي است پس خود را به آن سامان رساندند.

 

حضرت معصومه سلام الله عليها پس از ورود به شهر قم تنها مدت 17 روز در قيد حيات بود و سپس دعوت حق را لبيک گفت که مورخين تاريخ رحلت ايشان را 10 ربيع الثاني سال 201 قمري دانسته اند. (10) در باب فضيلت زيارت آن حضرت، روايات فراواني نقل شده که در يکي از آنها از قول معصوم(ع) آمده است. زيارت او هم سنگ بهشت است. (11) بايد دانست از خصوصيات ويژه آن حضرت، ورود زيارت نامه از سوي معصوم(ع) در باب ايشان و پس از حضرت زهرا سلام الله عليها او تنها بانوئي است که زيارت مأثور دارد. مرقد مطهر حضرت فاطمه معصومه سلام الله عليها در قم، اين سرزمين را نوراني کرده و مزار منورش موجب برپايي بزرگترين حوزه علميه شيعه و سرچشمه گسترش انديشه هاي اسلام ناب مي باشد.

 

 

منابع:

1. وسيلة المعصوميه، ص 65.

2. عيون اخبار الرضا(ع)، ج 2، ص 337.

3. کريمه اهل بيت(عليهم‌ السلام)، ص63.

4. همان، ص109.

5. کريمه اهل بيت، ص 162.

6. بحارالانوار، ج 102، ص 266.

7. الفصول المهمه، ص 240.

8. منتهي الآمال، ج 2، ص 241.

9. تواريخ النبي و الآل، ص 65.

10. کريمه اهل بيت(ع)، ص 109.

11. تاريخ قم، ص 215.