ثبت حقوقی کانون‌های دانش‌آموختگان مدارس

شناسه خبر : 73550

1397/12/06

تعداد بازدید : 5063

ثبت حقوقی کانون‌های دانش‌آموختگان مدارس
کانون‌های دانش‌آموختگان مدارس سراسر کشور با هدف شبکه‌سازی، انسجام بیشتر و فراهم ساختن شرایط مشارکت بیشتر و تأثیرگذاری عمیق‌تر فارغ‌التحصیلان در عرصه‌های فرهنگی و اجتماعی ثبت حقوقی خواهند شد.

سرپرست اداره کل دانش آموختگان مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران با اعلام این خبر گفت: کانون‌های دانش‌آموختگی آخرین حلقۀ اتصال اداره کل به دانش‌آموختگان است که کلیه اعضای آن از خود دانش‌آموختگان انتخاب خواهند می‌شوند و وظیفه‌ اجرای برنامه‌ها در مدارس و شهرستان‌های تابعه را به عهده دارند. این کانون‌ها در سه ساحت شناسایی و سازماندهی، ارتقایی-مهارتی و حمایتی پی‌گیری و مجری برنامه‌های مختص به دانش آموختگان هستند.

مرتضی برگستان افزود: شناسایی و کمک به سازماندهی دیگر دانش آموختگان، جذب حمایت‌‏های مادی و معنوی درون و برون حوزوی برای کانون دانش آموختگی، ارایه پیشنهادهای محتوایی برای برگزاری دوره‏‌های ارتقایی، کارگاه‏‌های مهارتی و همکاری در راه‌اندازی تشکل‌های رسمی دانش‌آموختگان در عرصه‌های مختلف و ارایه گزارش‌های دوره‌ای، برخی از وظایف و دلایل تشکیل این کانون‌ها هستند.

وی گفت: بعد از تشکیل این کانون‌ها برای انسجام و سازماندهی بیشتر و شبکه‌سازی در سطح کشور نوبت به ثبت حقوقی این کانون‌ها می‌رسد. در این ساختار و برای ثبت حقوقی هر کانون، مجمع عمومی متشکل از کلیه دانش آموختگان عضو، مامور انتخاب هیئت مدیره خواهند شد و سپس هیئت مدیره متشکل از دبیرکانون و مسئولان بخش‌های سه گانه شناسایی، حمایتی، ارتقایی- مهارتی عهده‌‌دار هدایت و راهبری دانش‌آموختگان می‌شوند.

سرپرست اداره کل دانش آموختگان مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران در ادامه با بیان این مطلب که پس از ثبت حقوقی، کانون‌های دانش آموختگی داری شخصیت حقوقی مطابق قوانین جمهوری اسلامی در قالب سازمان های مردم نهاد بوده و با همکاری معاونان فرهنگی استان‌ها و مدیران و معاونان فرهنگی مدارس شبکه آنان در سراسر کشور شکل خواهد گرفت، تاکید کرد: ضروری است که تمامی خواهران فارغ التحصیل سطوح مختلف حوزه‌های علمیه در این کانون‌ها عضو شده تا علاوه بر هم‌افزایی، بتوانند از آموزش‌ها، امکانات، تسهیلات و خدمات ویژه دانش‌آموختگان استفاده کنند.

شایان ذکر است دانش آموختگان می توانند با مطالعه اسناد زیر در خصوص چگونگی عضویت در این کانون‌ها، وظایف و فعالیت‌های آن‌ها و.... اطلاعات لازم را به دست آورند.

همچنین لینک ویدیوی دو جلسه توجیهی و آموزشی مرتبط با این موضوع در ذیل همین خبر درج شده که مشاهده آن‌ها توصیه می‌شود.

 


دریافت راهنمای کامل ثبت سمن در سایت وزارت کشور و ثبت‌شرکت‌ها

استاد تقی‌لو


دریافت فایل دلایل و فواید ثبت حقوقی کانون‌های دانش‌آموختگان

سرکار خانم ظهیری معاون فرهنگی-تبلیغی مرکز مدیریت حوزه‌های خواهران

دریافت فایل آموزش روش ثبت سمن استاد سبحانی‌نیا

مدیر تاسیس سازمان‌های مردم نهاد 

نسخه کم حجم

دریافت فایل اهمیت، جایگاه و فواید تأسیس سمن استاد سبحانی‌نیا

مدیر تاسیس سازمان‌های مردم نهاد 

دریافت فایل جلسه توجیهی بخشنامه ثبت حقوقی کانون‌ها

مدیر کل دانش‌آموختگان

دریافت فایل جلسه توجیهی راهنمای تأسیس سازمان‌‏های مردم نهاد

دکتر کمال اکبری، معاونت مشارکت‌های اجتماعی وزارت کشور

 


 ضمایم برای مطالعه