تکیه بر مشترکات هجمه دشمن برای ایجاد اختلاف در امت اسلام را بی اثر می کند/ جلوی ورود خرافات به مهدویت گرفته شود

شناسه خبر : 51527

1396/09/06

تعداد بازدید : 180

تکیه بر مشترکات هجمه دشمن برای ایجاد اختلاف در امت اسلام را بی اثر می کند/ جلوی ورود خرافات به مهدویت گرفته شود
حضرت آ‌یت الله مکارم شیرازی تأکید کرد: امروز هرچه بر مشترکات امت اسلام بیشتر تکیه کنیم به نفع مسلمانان است چرا که هجمه های دشمنان برای ایجاد شکاف بین ملسمین را بی اثر خواهد کرد.

حضرت آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید صبح امروز در دیدار  دبیر و اعضای ستاد هماهنگی فعالیت تشکل های مهدوی با تسلیت سالروز شهادت امام حسن عسکری(ع)، آغاز امامت حضرت ولی عصر(عج) را گرامی داشت.

وی افزود: در شرایط فعلی به وحدت امت اسلامی بسیار احتیاج داریم، باید حلقه های اتصال و اشتراک را پیدا و بر آن ها تأکید کنیم، اخیرا در تهران مسؤولان اجلاسی با عنوان محبان اهل بیت(ع) برگزار کردند که از فرق و مذاهب مختلف در آن حضور داشتند چون محبت اهل بیت(ع) عامل وحدت است.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم، محبت اهل بیت(ع) را حلقه اتصال مسلمانان برای مقابله با فعالیت های دشمنان دانست و اظهار داشت: هدف دشمن ایجاد تفرقه است که باید مقابله کرد، حلقه های اتصال دیگری وجود دارد که مهدویت یکی از آن ها به شمار می رود.

وی ادامه داد: مسأله مهدویت بین همه مسلمین مسلم است، بنده در شیعه ندیدم که کسی کتابی به عنوان تواتر احادیث پیامبر درباره حضرت مهدی(عج) بنویسد اما اهل سنت چنین کتابی نوشته اند و به صورت کامل قبول دارند.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی ابراز داشت: تنها تفاوت این است که غالب اهل سنت می گویند که حضرت مهدی(عج) در آخرالزمان متولد می شوند اما شیعه می گوید که ایشان قبلا متولد شده اند و موجود هستند، البته عده ای از اهل سنت نیز به صراحت می گویند ایشان حی هستند که این مسائل باید جمع آوری و نشر شود.

وی مهدویت را رمز وحدتی برای اتحاد امت اسلام دانست و عنوان کرد: اگر بر کلیات مهدویت تکیه و حکومت عدل و داد ایشان را تبیین کنیم بسیار اثرگذار خواهد بود؛ از ابتدا حضرت مهدی(عج) به عنوان یک مسأله مسلم بین مسلمین بوده است، در روایات رسیده از پیامبر اسلام علائم چهره امام زمان(عج) بیان شده یعنی اصل مسأله مسلم بوده و خصوصیات و جزئیات بیان شده است.

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: مهدویت باید حلقه اتصالی باشد که می توان از گروه های دیگر نیز در این زمینه دعوت کرد، البته تفاوت نظر نیز باید بیان شود اما نباید موجب اختلاف باشد، نام مقدس امام زمان(عج) باید سبب اتحاد بیشتر مسلمین شود.

وی اضافه کرد: امروز هرچه بر نقطه های اتصال امت اسلام بیشتر تکیه کنیم به نفع مسلمانان است چرا که هجمه های دشمنان برای ایجاد شکاف و پراکندگی بین ملسمین را بی اثر خواهد کرد.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی با تقدیر از وحدت تشکل های مهدوی برای انجام منسجم تر فعالیت ها گفت: خوب است که بقیه فعالیت های حوزوی نیز این چنین باشد و از کارهای پراکنده جلوگیری شود، گاهی مؤسسات متعددی در یک زمینه تشکیل می شود و هیج ارتباطی بین آن ها وجود ندارد، وجود کارهای موازی انسان های انسان را به هدر می دهد.

وی مقابله با وارد کردن تفکرات افراطی و خرافی در مهدویت را ضروری عنوان کرد و افزود: برخی از افراد افراطی خرافات را به مهدویت که یک مسأله مسلم اسلامی است وارد می کنند، گاهی ادعاهایی انجام می شود که مهدویت را از صورت علمی و منطقی خارج می کند که باید مراقب بود.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم با تأکید بر این که برای روشن تر شدن ارزش انتظار باید اهمیت آن را تبیین کرد، اظهار داشت: انتظار ملت های اسلامی را از ناامیدی نسبت به آینده نجات می دهد، ما معتقد هستیم که پایان دنیا پایانی باشکوه با ظهور حضرت است یعنی آینده ای روشن و امیدبخش را در پیش داریم و نگاه به چنین آینده ای در روح انسان اثر می گذارد.

وی ادامه داد: باید درباره این مسائل بیشتر کار شود، سؤالاتی درباره ظهور، بعد از ظهور و حکومت حضرت وجود دارد که مسائل باید به درستی برای جامعه تبیین شده و برنامه ها باید به صورت منطقی، مستدل و منطبق با کتاب و سنت پیگیری شود.

این مرجع تقلید تأکید کرد: مسأله اربعین در حال تبدیل شدن به حلقه اتصال بین همه مسلمین است و مساله مهدویت نیز می تواند اینگونه باشد، این حلقه های اتصال سبب ناامیدی و ناکامی دشمنان می شود.