تجلیل از کانون های برتر قرآن و عترت نورالثقلین مدارس علمیه خواهران سراسر کشور

شناسه خبر : 133137

1401/12/16

تعداد بازدید : 186

تجلیل از کانون های برتر قرآن و عترت نورالثقلین مدارس علمیه خواهران سراسر کشور
جشن بزرگ "عطر حضور" توسط معاونت فرهنگی تبلیغی با همکاری اداره کل روابط عمومی وامور بین الملل حوزه های علمیه خواهران و در آستانه نیمه شعبان، به منظور تقدیر و تجلیل از کانون های برتر قرآن و عترت نورالثقلین مدارس علمیه خواهران سراسر کشور برگزار شد.

در این مراسم، حجت الاسلام والمسلمین مجتبی فاضل، مدیر حوزه های علمیه خواهران، خانم خان بابا مشاور امور بانوان معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از تهران  و جناب آقای صالح نژاد، رئیس اداره قرآن سازمان اوقاف و امور خیریه استان قم حضور داشتند.

از برنامه های برگزار شده می توان به تلاوت قرآن توسط قاری نوجوان آقای اقبالی، اجرای گروه تواشیح، گفتگوی قرآنی با حافظ روشندل جناب آقای دباغ، اجرای مسابقه حضوری پیرامون قرآن و مهدویت، مولودی خوانی و ایراد سخنرانی به شرح ذیل اشاره نمود.

طلاب و قرآن پژوهان، جامعه را به معارف قرآنی سوق دهند

حجت الاسلام والمسلمین مجتبی فاضل مدیر حوزه‌های علمیه خواهران سراسر کشور در این برنامه، فعالیت کانون‌های نورالثقلین را عامل تحقق ظهور موعود آخر زمان دانست و اظهار داشت: تلاش کانون‌های نورالثقلین برای تحقق ظهور موعودی است که قرار است امنیت و دین را در جهان ترویج کند.

وی با اشاره به آیات قرآن و اراده خداوند بر پیروزی مومنان در جهان افزود: آنچه که قرار است با ظهور حضرت حجت(عج) رقم بخورد این است که بعد از استقرار مستبدین بر روی زمین که میخواستند نام خدا را کمرنگ کند کسانی که یاد خدا را زنده نگه می‌دارند به قدرت خواهند رسید تا زمین از شرک پاک شود.

تصریح کرد: تمام ادیان به موعود آخر زمان اعتقاد دارند، موعودی که قرار است جهان را عدل و داد پر کند و امنیت را برقرار کند، گزارش این امنیت و عدل و داد در تمام روایات آمده است، اما چگونگی اجرای آن مشخص نشده است.

حجت الاسلام والمسلمین فاضل برقراری حکومت عدل و داد را نیازمند تمهیداتی دانست و بیان کرد: عدل، داد و امنیت یک شبه در جهان برقرار نمی شود ونیاز است برای رسیدن به هدف نهایی آفرینش که برقراری امنیت است از امروز برنامه هایی را اجرایی کرده و این تغییر باید از خود ما و جامعه دینی آغاز شود.

وی تاکید کرد: یکی از تمهیدات لازم برای ظهور حضرت حجت(عج) بازگشت ما به قرآن و سنت است و این کاری است که کانون های نورالثقلین بر مبنای آن تشکیل شده تا مردم را با قرآن و سنت آشتی دهند زیرا اگر روزی ما به دامن قرآن برگردیم مومنین به نصرتی که خداوند تضمین کرده دست پیدا می‌کنند.

مدیر حوزه‌های علمیه خواهران سراسر کشور  با تاکید بر اهمیت فعالیت کانون های قرآنی تصریح کرد: یکی از وظایف ما به عنوان طلبه و قرآن پژوه آشتی مردم با قرآن و سنت بوده تا اجازه ندهیم مردم نسبت به این نصرت تشکیک کنند، ما باید جایگاه حقیقی قرآن را زنده کنیم تا قرآن به زندگی مردم وارد شده و دنیا و عقبی ما را آباد کند.

حجت الاسلام والمسلمین فاضل در ادامه ارتباط موجودات زنده را در قرآن مورد بررسی قرار داد و بیان کرد: خداوند در قرآن کریم به ارتباط زوجین توجه بسیاری دارد و این ارتباط را بر اساس مودت قرار داده و این قرآن است که ارتباط بین خداوند و زوجین را تعریف می‌کند تا بسیاری از مشکلات ما در جامعه برطرف شود.

وی سپس به ارتباط عاطفی بین حضرت علی(ع) و حضرت زهرا(س) نیز اشاره کرد و گفت: ما از ظرفیت های قرآن در تربیت انسان‌ها استفاده نکرده ایم و باید کاری کنیم قرآن به زندگی مردم ورود کند تا در کنار حل مسائل اجتماعی زمینه سازی ظهور امام زمان (عج) را نیز فراهم شود.

مدیر حوزه‌های علمیه خواهران سراسر کشور تصریح کرد: باید تلاش کنیم تا در زمان حکومت آخر زمان رهبر باشیم و توان مسئولیت پذیری در هدایت مسلمان را داشته باشیم و این آمادگی با برگشت درست به قرآن رقم خواهد خورد و این تربیت قرآنی در تمام بخش‌ها می‌تواند اتفاق بیفتد.

وی در پایان تفسیر و برداشت درست از قران کریم را لازم خواند و گفت: گاهی از آیات و روایت تفاسیر نادرستی می‌شود زیرا اگر فکری درست از آیات برداشت نشود ما وارد گردابی خواهیم شد که نجاتی از آن نخواهد بود و این اتفاق در دوران‌های مختلف افتاده است، هر کس به اندازه توان خود باید در پیاده سازی فرهنگی قرآن تلاش کند.

تشکیل 350 کانون قرآن و عترت نورالثقلین در مدارس علمیه خواهران سراسر کشور

همچنین حجت‌الاسلام والمسلمین آرش رجبی معاون فرهنگی تبلیغی حوزه‌های علمیه خواهران در این مراسم با اشاره به اهمیت کنشگری خواهران حوزوی اظهار داشت: امیدواریم این هم اندیشی نقطه عطفی برای اجرای برنامه‌های فرهنگی در سراسر کشور باشد.

وی تشکیل 350 کانون نورالثقلین در مدارس علمیه خواهران سراسر کشور را اتفاقی بزرگ خواند و افزود: کانون های فرهنگی نورالثقلین با هدف احیایی معرفت نورانی ثقلین تشکیل شده و فعالیت‌های آموزشی تبلیغی با محوریت قرآن کریم را در دو بخش داخل مدارس و خارج از مدارس ساماندهی می‌کند.

معاون فرهنگی تبلیغی حوزه‌های علمیه خواهران، از تصویب آیین نامه ساماندهی مشاوران مدارس نیز خبر داد و خاطرنشان کرد: به‌زودی فرایند ابلاغ آیین نامه ساماندهی مشاوران به مدارس آغاز می‌شود و از مهرماه سال آینده مشاوران جدید و ساماندهی شده و آموزش دیده در مدارس مستقر خواهند شد.

نیاز جامعه امروز تقویت روحیه انتظار است

در این مراسم، عضو مجلس خبرگان رهبری در سخنانی، نیاز جامعه امروز را تقویت روحیه انتظار عنوان کرد و گفت: باید با تقویت روحیه انتظار در همه افراد و جامعه آرمان‌های بزرگ حضرت مهدی(عج) را ترویج دهیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمد حاجی ابوالقاسم در بیانات خود در مراسم تقدیر و تجلیل از کانون های برتر نورالثقلین کشور با تاکید بر ساخت جامعه‌ای دینی، اظهار داشت: ایده مهدویت و انتظار ظهور اصلی‌ترین عنصر تمدن ساز در جامعه اسلامی و شیعی است.

وی عدم ایده مهدویت و انتظار ظهور را عامل واپس‌گرایی جامعه اسلامی دانست و افزود: نبود احساس انتظار در جامعه باعث واپس‌گرایی و عقب ماندگی جامعه و تسلط فرهنگ غرب در جامعه میشود که در نهایت عقب ماندگی جامعه اسلامی را رقم می‌زند.

عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: عامل ثبات جامعه انتظار است و کسانی که در سایه انتظار تغییر نمی‌کنند می‌توانند نسبت به عهد خود با پیامبر اکرم وفادار مانده و زمینی و مادی نشوند.

رابط رئیس جمهور با حوزه‌های علمیه نیاز جامعه امروز را تقویت روحیه انتظار عنوان کرد و گفت: باید با تقویت روحیه انتظار در همه افراد و جامعه آرمان‌های بزرگ حضرت مهدی(عج) را ترویج دهیم، زیرا خداوند پسندیده است پرچم دین پسنده‌ای اسلام توسط حضرت مهدی(عج) در جهان برافراشته شود.

حجت الاسلام والمسلمین حاجی ابوالقاسم ناامنی‌های گوشه کنار جهان را به علت عدم سیطره دین‌داران در جهان دانست و تصریح کرد: امروز ناامنی‌های جهان به خاطر عدم سیطره و عدم اقتدار جهانی دینداران است پس برای ایجاد امنیت باید قدرت مومنان در جهان را افزایش داده و تامین کنیم.

وی یادآور شد: ما در انقلاب اسلامی طعم امنیت را چشیدیم، اما هر گاه دشمن خواست به ما ضربه بزند ابتدا اقتدار ما را به خطر انداخت و سپس دین داری مردم را تضعیف کرد که نتیجه آن ایجاد ناامنی در جامعه شد و تمام این مسیر را در فضای مجازی پیموده است.

عضو مجلس خبرگان ادامه داد: باید در گام نخست قدرت نظام اسلامی را در دل‌ها و با احساس مودت و نزدیکی ایجاد کنیم، زیرا علاج مشکلات فرهنگی امروز جامعه ما به قول مقام معظم رهبری باتوم نیست بلکه در کار فرهنگی است.

وی ظرفیت حوزه‌های علمیه خواهران را در انجام کارهای فرهنگی فرصتی بکر دانست و تصریح کرد: مدارس حوزه‌های علمیه خواهران ظرفیت کم نظیری دارد که انقلاب اسلامی در اختیار ما قرار داده و شبکه بزرگی در کشور توسط مدارس علمیه خواهران ایجاد شده است.

حجت الاسلام والمسلمین حاجی ابوالقاسم تاثیر بانوان در جامعه را مورد توجه قرار داد و گفت: بانوان می‌توانند درخانواده و سطح جامعه تاثیرگذار بوده و این میزان تاثیرگذاری قابل توجه است به طوری که برای رسیدن به جامعه ای دینی و الهی باید نقش زنان را پررنگ تر ببینیم، زیرا پشت سر هر مرد موفقی مادری عزت‌مدار و قدرتمند بوده است و باید این نقش جدی گرفته شود.

وی تصریح کرد: در سفرهای استانی یکی از کارهایی که انجام میدهم بازدید از حوزه های علمیه خواهران است و شاهد تلاشهای مدارس علمیه خواهران هستیم و این تلاش‌ها برای ما ارزشمند بوده و باید حوزه های علمیه را تقویت کنیم تا انتظار ظهور را داشته باشیم.

عضو مجلس خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: مدیران باید نگاهی تمدن‌ساز برای آمادگی ظهور داشته باشند و برای آماده‌سازی جامعه تلاش کنند، ما حامی حوزه خواهران هستیم و امیدواریم در جهت تحصیل رضایت امام زمان(عج) حرکت کنیم.

در پایان این مراسم از 6 کانون نورالثقلین در مدارس علمیه تقدیر شد و به ترتیب مدرسه الزهرا از آباده استان فارس به عنوان رتبه نخست، مدرسه حضرت زینب(س) از استان یزد به عنوان رتبه دوم، مدارس انسیه الحورا از شهرستان ورامین، مدرسه آمنه فریدونکنار مازندران و مدرسه الزهرا از استان اراک به صورت جمعی رتبه سوم و مدرسه الزهرا(س) از شهر گراش استان فارس به عنوان رتبه چهارم انتخاب شدند.

همچنین در ادامه مراسم از 28 مشاور برتر از بین 320 مشاور مشغول به کار در مدارس علمیه خواهران نیز تقدیر شد، ملاک انتخاب مشاوران برتر داشتن تحصیلات مرتبط و حوزوی، سابقه مشاوره، گذراندن و ارائه دوره‌های مرتبط با مشاوره بوده است.

پربازدیدترین اخبار

معرفی سامانه نجم
چهارشنبه ۱۱ تير ۱۳۹۹

معرفی سامانه نجم