کارگاه طب سنتی در مدرسه علمیه خواهران حضرت زینب (سلام الله علیها) ملایر برگزار شد.

شناسه خبر : 60981

1397/03/12

تعداد بازدید : 375

کارگاه طب سنتی در مدرسه علمیه خواهران حضرت زینب (سلام الله علیها) ملایر برگزار شد.

در این جلسه که طلاب ، اساتید ، کادرو مدیریت این مدرسه حضور داشتند یکی از اساتید طب سنتی،به موضوع تغذیه در ماه مبارک رمضان پرداخت و با استناد به حدیثی از پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله وسلم) روزه را یکی اسباب سلامتی عنوان کرد.

استاد طب سنتی گفت:قبل،وبعد ماه مبارک رمضان باید به نکاتی توجه کرد، از جمله پرهیز از پرخوری . عدم مصرف غذاهای متنوع وهمزمان

در وعده افطار با شیر ولرم و  عسل یا آب جوش وخرما روزه تان را افطار کنید و از خوردن ترشیجات و قند مصنوعی مانند زولبیا و بامیه پرهیز کنید و شام برنج و سوپ یا آش را با فاصله یک ساعت بعد از افطار مصرف کنید.

ایشان ادامه داد:دروعده سحر یک ساعت و نیم قبل از صرف سحری بیدار شوید و در سحر از غذاهای نانی  به همراه سبزی خرفه و جعفری در کنار غذا استفاده کنید و میوه بجز سیب مصرف نکنید ، آب روی غذا نخورید و بعد از سحر هم بلافاصله نخوابید، مخلوطی از آب وگلاب و آبغوره را در سحر بنوشید تا مانع تشنگی در طول روز شود و از خوردن  بادمجان و فلفل و ادویه جات پرهیز کنید.

وی خواب زیاد در روزهای ماه مبارک رمضان را سبب افزایش بلغم غیر صالح در بدن که بیماری درد روماتیسم،کیست سازی و عفونت شدید را به دنبال دارد بیان کرد و بهترین ساعات برای خواب در این روزها خواب قیلوله قبل از اذان ظهر و بین الطلوعین عنوان کرد.

ایشان در نهایت ماه رمضان را فرصتی برای بندگان از جانب پروردگار دانست که با رعایت نکات تغذیه ای از این ماه بهره برد بدون اینکه ضعف بدنی و یا بیماری غلبه کند. همچنین در ماه رمضان می توان بسیاری از بیمارها را از بین برد.